295_resized
Farsangi fúvósbál 2024
2024. január 14. 21:29
hír olvasása

Rólunk írták

VIVA LA MUSICA! - Éljen Csepreg Fúvószenekara!

2005. december 5., Promenád
Szerző: Sárváry zoltán

Csepreg Város Fúvószenekara 1980 januárjában kezdte meg újra tevékenységét, akkor, mint nagyközségi művészeti csoport azzal a céllal, hogy felelevenítse és felújítsa, régi és új idők zenei harmóniájába ötvözze az értékeset, a hagyományt és a kor színvonalas szórakoztató muzsikáját. A jubileumi hangversenyre összejött lelkes zenerajongók zsúfolásig megtöltötték a Petőfi Sándor Művelődési Ház nézőterét. A várakozó hangulat kíváncsisággal, szeretettel és valami örömvárással vegyült. Mindenki tudta, hogy ugyanaz a zenekar, ugyanaz a karnagy és a közönség is, és most ugyanaz történik, és mégis máshogy. A 25 éves jubileum felhevíti a várakozást, fokozza a hangulatot és varázsolja a közönséget, mindenkiben ott van az önfeledt ünneplés és öröm vágya. S ekkor megjelenik a jubiláló karnagy és a fúvószenekar. Játszanak- önfeledten, szerényen, szabadon, fegyelmezetten, és mégis szárnyalva, virtuózan, szívet - lelket melengetően, egy szóval nagyszerűen. Felforrósodik a hangulat, a taps is rajongással teli, szívből jövő. Örömteli, elismerő és büszke. S ez utóbbi nagyon fontos. Legyünk büszkék kis városunk álló értékeire és azok hordozóira, munkálóira, s örüljünk annak, hogy újra és újra hallatnak magukról, mert dolgoznak, áldoznak életükből, mindig szebbet, jobbat akarnak. Folytatják a hagyományokat, őrzik és gazdagítják az örökséget.

 

A fúvószenekar történetének megismeréséhez az 1930-as évekig kell visszatekintenünk. Néhány korai feljegyzés, beszámoló ad képet erről az időszakról. Zátonyi János tanár úr írt arról, hogy "1927-ben nagy dalos ünnepély zajlott le Csepregben. Ezen a helyi két dalárdán kívül a környező községek dalosai is megjelentek és szerepelte. Ennek tiszta bevétele adta az alapját a nem sokkal később megalakult fúvószenekarnak." 1929-ben Rajczy István jegyző járt közben annak érdekében, hogy hangszereket vásárolhassanak. 1932-33-ban már működő zenekarról beszélhetünk, amelynek első karnagya Kadnár Ferenc volt. Anélkül, hogy végigkövetném a történetet egészen az 1974-es megszűnésig, megállapítható, hogy mindig voltak nagy sikerek, történelmi kényszerek diktálta válsághelyzetek, de volt talpraállás is. Így történt ez 1976-bon is, amikor Lezsák Sándor és Sórváry László folytatták őseik megkezdett munkáját. 1979-ben a nagyközségi fúvószenekar tevékenysége szegényes körülmények között, de újra elindult. A kottatár mindössze 1 induláskönyv-garnitúra volt, hangszereket pedig úgy kölcsönöztek. A rendszeresésfolyamatos munka következtében minőségi fejlődés indult meg a zenekarban, a sikerek következtében nőtt a népszerűség is. 1980-tól mindez elsősorben Sárváry László karnagy töretlen munkájának volt köszönhető. Az állandó lendületet és fejlődést a csepregi iskolából kikerülő zenészek biztosították, és ők jelentik a jövő garanciáját is. 1994-ben a zenekar show műsor - szórakoztató zene kategóriában arany minősítést szerzett, amit 2002 novemberében az új minősítési rendszer B kategóriájában megerősített. Csepreg várossá válásával Csepreg Város Fúvószenekara néven, 2002-től egyesületként működik. Az ifjúsági zenekar folyamatos szerepeltetésével biztosítva van a leglényegesebb, az állandó utánpótlás.

 

A 75, illetve 25 éves jubileumi hangverseny hallgatói egy fantasztikus zenei időutazás résztvevői lehettek. Az elhangzott zeneszámok idézték a régieket, és bemutatták Csepreg Város Fúvószenekarának legjelentősebb állomásait. A zenevarázs felvillantotta a már csak idősebb generációk számára ismerős arcokat, mint például Szenkuti Antalét, Vámos Gyuláét, Zátonyi Jánosét, a karmester édesapjáét, Sárváry Józsefét. A ma is köztünk élő régiek, Edőcs József és Kovács István is újra színpadra léptek, a közönség lelkes tapsa köszöntötte őket. A csepregi fúvósok nagy értéke volt, és az ma is, hogy nem férkőzhet be az emberi közösséget bomlasztó elem. Kulturális, zenei, közösségi és emberi értékek maradnak együtt, ami a város szellemi tőkéje és tovább adandó a felnövekvő nemzedékek számára. Ez az állandóan megújuló, sok önfeláldozással, hatalmas energiákkal járó tevékenység az, amire büszke lehet kis városunk. Az elismerést és a megbecsülést, tiszteletet jelképezte az új zászló. Amit Molnár Sándor polgármester úr adott át és Finta József plébános úr szentelt fel, kérve a zenekar karnagyát és tagjait, ezután is szóljon a zene Isten dicsősségére és az emberek örömére.

 

Sokszor megpróbáltam már elképzelni azt az időmennyiséget, ami szükséges Csepreg Város Fúvószenekarának ilyen színvonalú, hazai és nemzetközi hírnevet szaporító szerepléseihez. Aztán feladtam, mert nemcsak a próbák, a fellépések és az otthoni gyakorlások idejét kellene összeadni, hanem mindazt, amit gondolatban, szervezésben, szponzorok szerzésében, kapcsolatok kiépítésében és egyéb, a hangversenyek nézői által láthatatlan tevékenységek perceiben, óráiban tükröződik. Belelapozgatva az eddigi szereplések helyszíneinek listájába egy országtérkép, vagy annak legalábbis egy része rajzolódik ki, és egyre szaporodik azon európai országok és városok száma, ahol élményt jelentő nyomot hagyott Csepreg Város Fúvószenekara és a mazsorettcsoport. Ausztriai, németországi, lengyel illene spanyol vendégszereplések a megnövekedett nemzetközi érdeklődést és elismerést jelzik. Így van arra reális esély, hogy országunk mellett kis városunkisfeliratkozzon Európa térképére.

 

A jubileumi hangverseny ősbemutatóval zárult, hiszen Sárváry László karnagy műve csendült fel utolsó műsorszámként. S e pillanatban Kedves Olvasóim egy pillanatra megállok írásomban. S azon gondolkodom, hogy mivel tudnám a csepergi zenebarátok, a fúvószenekar tisztelői és a magam, illetve a Promenád nevében kifejezni, hogy mennyire értékeljük és csodáljuk azt az értékteremtő szakmai és pedagógiai munkát, amit a karnagy úr évtizedeken keresztül kifejtett. Kedves Laci! Isten adjon erőt és egészséget, hogy pályafutásod és az általad vezetett fúvószenekar további szereplései sokszor felvillanyozhossanok bennünket, és zenétek hallatán megtaláljuk önmagunkat, munkátokban felismerjük az értékteremtő önmegvalósítást, az emberszeretet, a szépség és a jóság közösségteremtő erejét. Nyíljon ki minden ablak és minden szív - ahogy azt köszöntőjében dr. Friedrich András, a Magyar Fúvószenekar és Mazsorett Szövetség tagja mondta - amikor felhangzik zenétek. Vegyen körül bennetek a zenebarátok népes köre, kísérje szerepléseket taps és megbecsülés, sokszor ünnepeljetek együtt jubileumot barátaitokkal, a benneteket köszöntő soproni, kőszegi, szombathelyi, sárvári szentgotthárdi kapuvári mosonmagyaróvári, más hazai és külföldi fúvószenekarokkal. Telítsétek meg a termeket, utcákat, tereket szépre - jóra vágyó, benneteket és egymást szerető tiszta szívű emberekkel!

Zenekari próbák

Szerda, péntek 19:30 órától.
Helye: Csepreg, Rákóczi u. 1.
Új próbaterem

Hallgass bele!

Fúvószenét játszó netrádió:
- Dechovka rádió
(A meghallgatáshoz kattints a linkekre.)

Beszámolók

Előző évek beszámolói megtekinthetők a letöltések menüpont alatt.

Legújabb fotó
Facebook
  • Uniriv Kft.
  • Dominó Trans Kft.
  • Szabó Zoltán építési vállalkozó
  • Répcementi Coop Kft.
  • Polmetál Pruszynski
  • KARMA Interactive Kft.
  • Julius - Globe Kft.
  • WFK-Ü Műanyagfeldolgozó Kft.